Cor Bakker kennen de meeste mensen als de pianist naast Paul de Leeuw, maar zondagavond stond hij zelf in de spotlights. Tijdens de uitreiking van de Edisons Jazz en Klassiek 2026 kreeg hij de Edison Publieksprijs Jazz voor zijn album Momentum Vol.1, meldt het AD. De prijzen werden op 25 oktober uitgereikt in het programma Podium Klassiek op NPO 2.

Wat Cor Bakker won

De publieksprijs is de enige Edison waarbij niet een vakjury maar de luisteraars kiezen. Alle andere prijzen worden toegekend door onafhankelijke jury’s die letten op artistieke waarde en opnamekwaliteit, schrijft de Edison Stichting. Dat maakt de winst van Bakker extra leuk, want het betekent dat jazzliefhebbers zelf op zijn plaat hebben gestemd.

Na de uitreiking speelde hij nog samen met celliste Anastasia Kobekina, die zelf een Edison kreeg voor haar album met de cellosuites van Bach. Samen speelden ze een versie van Like Spinning Plates van Radiohead, een mooie keuze voor een avond waarin jazz en klassiek naast elkaar staan.

Alle winnaars van 2026 op een rij

De belangrijkste prijzen van de avond waren de twee oeuvreprijzen. Die gingen naar de Amerikaanse jazzpianist Brad Mehldau en naar het pianoduo Katia en Marielle Labèque. Een deel van de Edisons werd al voor de uitzending uitgereikt, tijdens een besloten bijeenkomst. Volgens de Edison Stichting zijn dit de winnaars.

  • Edison Oeuvreprijs Jazz, Brad Mehldau
  • Edison Oeuvreprijs Klassiek, Katia en Marielle Labèque
  • Edison Publieksprijs Jazz, Cor Bakker met Momentum Vol.1
  • Klassiek Solist Instrumentaal, Anastasia Kobekina met Bach: Cello Suites
  • Klassiek Vocaal, Tõnu Kaljuste met het Estonian Philharmonic Chamber Choir en Concerto Copenhagen voor Arvo Pärt: …Lente
  • Klassiek Nieuwkomer, Shane van Neerden
  • Buitengewoon Klassiek, Thomas Dulfer
  • Klassiek Orkest, Evgeny Sviridov
  • Jazz Nationaal, Nu Art Orchestra
  • Jazz Nationaal Vocaal, Idema/Serierse Quartet
  • Jazz Nieuwkomer, Daan Kluwer

Vorig jaar werd de uitreiking nog met een diner in het AFAS Theater in Leusden gevierd. Toen gingen de oeuvreprijzen naar Gregory Porter en Janine Jansen. Dit jaar zat de hele avond in een tv-uitzending.

Van Paul de Leeuw tot eigen werk

Bakker (1961) werd bij het grote publiek bekend via De Schreeuw van de Leeuw en was daarna jarenlang de vaste muzikant in programma’s van Paul de Leeuw, van Mooi! Weer De Leeuw tot Langs de Leeuw, waar hij orkestleider en muzikale sidekick was. Dat staat op Wikipedia, net als het minder bekende deel van zijn loopbaan. Hij studeerde in 1984 cum laude af aan het Sweelinck Conservatorium, studeerde daarna in Los Angeles en was van 1989 tot 2000 de vaste pianist van het Metropole Orkest. Al in 2007 won hij de Gooise Jazz Award.

Ik vind het mooi dat juist die kant nu een Edison oplevert. Op televisie was Bakker vaak degene die anderen begeleidde, met een grap achter de vleugel. Met Momentum Vol.1 laat hij horen wat hij als componist zelf maakt. In Podium Klassiek speelde hij in 2024 al eens zijn eigen stuk Dijkwacht, met een strijkensemble om zich heen.

De samenwerking met Paul de Leeuw loopt ook gewoon door. In maart 2027 staat Bakker in Ahoy bij Paul & Meer Vrienden, de concertreeks waarin stellen tijdens het optreden kunnen trouwen, lees je in ons stuk over die concerten.

Meer actualiteit