Er zijn van die programma’s waarvan je je nog precies herinnert waar je zat toen de uitslag kwam. De finale van Idols 2 is er zo een. Boris tegen Maud, begin 2004, en een land dat massaal ging bellen. Dat is vandaag tweeëntwintig jaar geleden, en dat is lang genoeg om je af te vragen wat er van die negen finalisten terecht is gekomen.

LINDA. liep het rijtje langs. Wat mij daarbij opvalt is dat vrijwel iedereen in het vak is gebleven, alleen zelden op de plek waar het programma ze had neergezet. Hier staan ze op een rij, met wat ze maken en doen.

De winnaar en de nummer twee

Boris Titulaer (45) won de tweede reeks met een ruime meerderheid van de stemmen en bracht kort daarna zijn debuutalbum Rely on Me uit, goed voor een Edison-nominatie. Daarna deed hij iets wat je bij een Idols-winnaar niet vaak ziet. Hij legde de naam waarmee hij bekend was geworden aan de kant en ging verder als Bo Saris, gericht op soul en op een internationaal publiek. Dat is de moedigste keuze in dit hele rijtje, want je gooit daarmee alle naamsbekendheid weg die je net gratis hebt gekregen. Onder die naam maakt hij nog altijd muziek.

Zo klinkt dat, in de officiële clip van She’s On Fire, mijlenver van het pianoballad-repertoire waarmee hij de finale won.

Maud Mulder (44) eindigde als tweede en kreeg daar in de praktijk weinig last van. Ze bracht het Nederlandstalige album Wacht op Mij uit en scoorde met Zoals Je Naar Me Kijkt een hit die mensen nu nog kunnen meezingen. Daarna speelde ze in musicals en werkte ze in de televisiewereld. Tegenwoordig runt ze de dans- en zangschool Beatzone in Amsterdam, en eerlijk gezegd vind ik dat een van de mooiere uitkomsten van deze lijst. Wie zelf op zijn twintigste voor de leeuwen is gegooid weet precies wat je een jonge zanger wel en niet moet vertellen.

De zangers die het vak bleven doen

James Kruythoff (45) werd derde, was toen al bekend als JK en gaat inmiddels door het leven als Jaykay. Hij zat voor het programma al in de r&b en gospel en is daar nooit weggegaan. Het opvallendste deel van zijn loopbaan speelt zich af achter de schermen, want hij schrijft mee aan nummers voor anderen, waaronder het internationale What the Girls Like met Flo Rida.

Marlies Schuitemaker (45) eindigde als vierde en bracht na het programma singles uit met een eigen band. Later wisselde ze van artiestennaam naar Maria Catharina en richtte ze onder die naam de rockband Aniday op. Ze werkt tegenwoordig onder meer samen met rockmuzikant Robby Valentine. Van pianopop naar rock is een grotere sprong dan hij op papier lijkt, en zij is de enige uit dit rijtje die hem maakte.

Irma van Pamelen (41) werd vijfde en deed daarna het verstandigste dat een talentenjachtdeelnemer kan doen, namelijk eerst het vak leren. Ze studeerde aan de Rockacademie in Tilburg en haalde daar in 2010 haar diploma. Nu werkt ze als zangcoach, staat ze als frontvrouw van coverbands op het podium en zingt ze mee op andermans werk. Sinds kort geeft ze daarnaast rijles.

Meike Hurts (45) kwam na Idols in de meidengroep KUS terecht, die in 2005 werd samengesteld en meerdere hits scoorde. Daarna vormde ze het duo Mash! en tegenwoordig draait ze als house- en dance-dj onder de naam Micky Hurts. Van talentenjacht naar meidengroep naar de dansvloer, en dat allemaal met dezelfde stem.

Van de muziek naar het toneel en de camera

Eric Bouwman (44) stapte vrij snel over naar acteren en speelde jarenlang Tonnie de Vries in Onderweg Naar Morgen. Daarna volgden rollen in Goede Tijden, Slechte Tijden en Nieuwe Tijden. Inmiddels staat hij vooral aan de andere kant, als presentator, filmmaker en regisseur, met video’s voor bedrijven en evenementen.

Ron Link (46) zong al voordat hij aan Idols meedeed en ging daarna door als zanger en musicalacteur. In 2006 kreeg hij de hoofdrol in Tarzan de Musical en later speelde hij onder meer in Purper. In 2012 dook hij nog een keer op in een talentenjacht, bij The Voice of Holland. Hij treedt nog altijd op.

Robin Zijlstra (46) belandde eveneens in de televisiefictie, met een rol in Hotnews en twee jaar in Goede Tijden, Slechte Tijden. Daarnaast bleef hij muziek maken, onder de naam Robinz, en presenteren. Tegenwoordig combineert hij optreden met lesgeven als zangdocent.

En wie iets anders ging doen

Alice Hoes (40) is de enige die de muziek echt achter zich liet. Ze maakte na het programma nog een liedje voor kinderen en ging daarna naar de pabo. In het programma Better Than Ever vertelde ze later dat de harde kritiek tijdens Idols haar plezier in zingen had aangetast. Nu werkt ze als coach en specialist op het gebied van talentontwikkeling en maakt ze een podcast waarin ze mensen spreekt over hun drijfveren en hun loopbaan.

Wat dit rijtje eigenlijk laat zien

Als je de negen naast elkaar zet valt er iets op wat in 2004 niemand had durven voorspellen. De uitslag van de finale zegt bijna niets over wie er tweeëntwintig jaar later nog van muziek leeft. De nummer vijf staat elke week op een podium, de nummer drie schrijft mee aan internationale hits, en de winnaar moest zijn eigen naam opgeven om te kunnen maken wat hij wilde maken.

Wat wel voorspellende waarde had is of iemand het vak al kende voordat de camera’s aangingen. Ron Link zong al, JK zat al in de studio, Irma van Pamelen ging alsnog studeren. Dat zijn precies de mensen die er nu nog staan. Een talentenjacht levert je een startschot op en verder helemaal niets, en dat is denk ik de eerlijkste les die je uit deze lijst kunt halen. Hoe het andere deelnemers van bekende televisieprogramma’s verging lees je in ons stuk over de koppels van B&B vol liefde.

Show Full Content

About Author View Posts

marlieke

Marlieke is moeder van Eva en Liza. Ze is in 2014 geëmigreerd naar Zwitserland en houdt je op Lovethat op de hoogte van haar leven daar. Als moeder, als vrouw, als zelfstandig ondernemer en vooral als zichzelf.

Previous Hoe oud is Famke Louise en wat maakte haar in tien jaar groot?
Next Prins Harry werkt aan een documentaire over prinses Diana
Close
Close