Marco Borsato wil 431.000 euro van de Staat terug. Het gaat om de kosten van zijn verdediging in de zedenzaak waarin hij op 4 december 2025 werd vrijgesproken. Woensdag 4 november besprak de rechtbank Midden-Nederland het verzoek in Utrecht, en op 27 november volgt de beslissing. Omdat er over deze zitting veel losse koppen rondgaan, staan hieronder de feiten bij elkaar: waar het geld precies voor is, waarover het Openbaar Ministerie en zijn advocaten botsen, en wat er op die 27e wel en niet wordt besloten.

Waarom een vrijgesproken verdachte kosten kan terugvragen

Dit is geen bijzondere route voor een bekende Nederlander. Iedereen die in een strafzaak is vrijgesproken, kan de rechtbank schriftelijk vragen om een vergoeding, legt de rechtbank Midden-Nederland zelf uit. Het kan gaan om reiskosten en advocaatkosten, en om kosten die in het belang van het onderzoek zijn gemaakt, zoals door de verdediging ingeschakelde deskundigen. De discussie loopt langs de artikelen 529 en 530 van het Wetboek van Strafvordering, meldt NU.nl.

De strafzaak zelf is afgerond. De rechtbank in Utrecht sprak Borsato op 4 december 2025 vrij van ontucht met een minderjarige, omdat niet bewezen was wat hem ten laste was gelegd. Het OM had vijf maanden cel geëist en besloot op 16 december 2025 niet in hoger beroep te gaan, waarmee de zaak definitief ten einde kwam. De zitting van deze week ging daar dus niet meer over. Hier draaide het alleen om de rekening.

Waaruit die 431.000 euro bestaat

Het overgrote deel is advocaatkosten. Volgens NU.nl ziet de opbouw er zo uit:

  • Zo’n 389.000 euro aan advocaatkosten, gemaakt in 5,5 jaar tijd
  • Het restant, omgerekend zo’n 42.000 euro, voor onderzoeken door deskundigen en de beveiliging op de zittingsdagen

Net zo belangrijk is wat er niet in zit. Zijn reputatieschade maakt geen deel uit van dit verzoek, zei Borsato zelf volgens RTL Boulevard. Ook over misgelopen inkomsten besloot hij geen zaak aan te spannen, schrijft NU.nl. Wie de 431.000 euro leest als een schadevergoeding voor zijn loopbaan, zit er dus naast. Het is een declaratie van wat de verdediging heeft gekost.

Waar het OM en de advocaten het oneens over zijn

De rechter had vooraf weinig vragen, omdat beide kanten alles al uitgebreid op papier hadden gezet. Toch duurde de behandeling uiteindelijk drie uur in plaats van de geplande anderhalf. De verschillen zitten in vier punten.

Kosten van vóór de aangifte. De verdediging was al bezig voordat er aangifte lag en schakelde toen bijvoorbeeld een rechtspsycholoog in. Het OM vindt dat die kosten niet vergoed kunnen worden. Advocaten Geert-Jan en Carry Knoops zien ze juist als onlosmakelijk verbonden met de strafzaak: wachten was volgens hen geen optie geweest, omdat bewijs en getuigen dan verloren hadden kunnen gaan. Borsato zelf koppelt het aan de media-aandacht. Volgens RTL Boulevard besloot hij daardoor in april 2020 juridische hulp in te schakelen.

De tegenaangifte. Borsato deed zelf aangifte van smaad en laster, en die werd later geseponeerd. Zijn advocaten rekenen de kosten daarvan tot de strafzaak, het OM niet. De officier van justitie vreest bij die redenering een “caleidoscopische olievlek aan advocaatkosten”.

De onderzoeken. De advocaten stellen dat de betaalde onderzoeken hebben bijgedragen aan het oordeel van de rechter. Het OM ontkent dat, en vindt in elk geval één onderzoek dat Borsato op eigen initiatief liet doen niet relevant voor de zaak.

De beveiliging. Noodzakelijk voor zijn veiligheid bij aankomst en vertrek, zeggen de advocaten. Een eigen keuze, zegt het OM, dat erop wijst dat verdachten nu eenmaal te maken hebben met de openbaarheid van rechtszaken.

Wat Borsato zelf zei

Aan het eind van de zitting nam de zanger zelf het woord. Hij noemde de kosten hoog maar onvermijdelijk om zich goed te kunnen verdedigen, en vertelde dat hij lang heeft gezwegen omdat hij zijn verhaal liever bij de rechter wilde doen. De schade aan zijn naam noemde hij groot en nauwelijks in geld uit te drukken. Sinds de beschuldigingen trad hij niet meer op en bracht hij geen nieuwe muziek uit, schrijft NU.nl. In september was er nog even reuring rond een mysterieuze trailer van Universal, maar dat stond los van deze zitting.

Opvallend is ook hoe hij afsloot. Hij voelde zich gezien en gehoord door de rechtbank, zei hij, en legt zich neer bij het oordeel, wat dat ook wordt.

Wat er op 27 november gebeurt

De rechter doet die dag om 11.00 uur uitspraak. Twee vragen liggen er: is het verzoek gegrond, en staan de kosten in verhouding? Dat betekent dat er niets toegekend is tot die tijd, en dat het antwoord ook tussen alles en niets kan liggen. Het debat ging immers niet over één bedrag, maar over losse posten die elk apart kunnen sneuvelen of overeind blijven. Borsato is er zelf niet bij. Zodra de uitspraak er is, weten we hoeveel van de 431.000 euro de Staat moet betalen.

Meer actualiteit