Saskia Noort maakt opnieuw kans op de NS Publieksprijs, en ze is niet de enige oude bekende. Op woensdag 14 oktober werden op Amsterdam Centraal de zes genomineerde boeken van 2026 bekendgemaakt, meldt het AD. Drie van de zes schrijvers wonnen de prijs al eens eerder. Hieronder vind je alle boeken op een rij, en hoe je zelf kunt stemmen.

De zes genomineerde boeken

De nominaties komen niet van een jury. De zes boeken behoren tot de bestverkochte oorspronkelijk Nederlandstalige titels tussen 1 juli 2025 en 1 juli 2026, en daarna beslist het publiek, legt organisator CPNB uit. Bij elk boek staat de uitgever en hoe vaak de schrijver al eerder kans maakte.

  1. Adem, Saskia Noort (The House of Books). Voor Noort is het al haar achtste nominatie, maar gewonnen heeft ze nog nooit. Zelf noemt ze het boek persoonlijk, confronterend en hoopvol, over thema’s die ze bij zichzelf en haar generatiegenoten ziet. Van haar werk werd eerder De eetclub verfilmd tot serie, en die doet het wereldwijd goed op Netflix.
  2. Alles voor de reis, Adriaan van Dis (Atlas Contact). Van Dis won de prijs in 2024 met Naar zachtheid en een warm omhelzen, en is nu voor de vierde keer genomineerd. Zijn nieuwe roman gaat over liefde en leugens.
  3. De overbodigen, Herman Koch (Ambo|Anthos). Koch won in 2009 met Het diner, het boek dat in november ook centraal staat in de campagne Heel Nederland Leest. Van De overbodigen zijn volgens de CPNB al meer dan 40.000 exemplaren verkocht. Het is zijn vijfde nominatie.
  4. Hoe overleef ik alles wat anders gaat dan gedacht?, Francine Oomen (Volt). Het tweede deel van haar trilogie voor volwassen lezers van de Hoe overleef ik-reeks. Het eerste deel was in 2024 ook al genomineerd.
  5. Kruistocht van een koningin, Simone van der Vlugt (Ambo|Anthos). Van der Vlugt won in 2010 met Op klaarlichte dag en is nu voor de zevende keer genomineerd, maar wel voor het eerst met een historische roman.
  6. Narcis, Judith Fanto (Ambo|Anthos). De enige nieuwkomer op de lijst. Narcis is haar tweede roman, en er is zelfs een parfum op gebaseerd dat ze in het pop-upmuseum laat ruiken.

Wat opvalt aan deze lijst

Wat mij het meest opvalt, is hoe weinig nieuwe namen erop staan. Vijf van de zes schrijvers waren al eerder genomineerd, en samen komen ze op 21 eerdere nominaties. Dat is ook logisch, want de lijst is in de kern een bestsellerlijst. Wie al jaren veel lezers heeft, komt er makkelijker op.

Tegelijk is het spannend voor Noort. Met acht nominaties zit ze dicht bij het record van thrillerschrijfster Esther Verhoef, die elf keer genomineerd werd en in 2011 won met Déjà vu. Ik zou het Noort eerlijk gezegd gunnen dat het dit keer wel lukt. Vorig jaar ging de prijs naar Paulien Cornelisse, wier boeken na haar overlijden opnieuw massaal werden gekocht. Daarover schreven we in ons stuk over haar zeven boeken in de bestsellerlijst.

Zo stem je op je favoriet

Iedereen in Nederland kan van 14 oktober tot en met 12 november om 17.00 uur stemmen via nspublieksprijs.nl. Je kiest één van de zes boeken, en het boek met de meeste stemmen wint. Wie stemt, maakt kans op een jaar lang elke maand een boek en een jaar gratis treinreizen.

De winnaar wordt op 12 november bekendgemaakt in EenVandaag op NPO 1, in het bijzijn van de genomineerden. Het is de 39e keer dat de prijs wordt uitgereikt en de 25e keer met NS als hoofdsponsor. De winnaar krijgt de titel Boek van het Jaar 2026, een sculptuur van Jeroen Henneman, 7500 euro en reclame op de schermen in de trein.

Pop-upmuseum op Amsterdam Centraal

Voor het jubileum staat er een pop-upmuseum in de IJpassage van Amsterdam Centraal, met de geschiedenis van 25 jaar NS Publieksprijs. Het is volgens Hebban gratis te bezoeken tot en met zondag 18 oktober. Op verschillende momenten zijn daar ook de genomineerde schrijvers. Adriaan van Dis neemt er zijn podcast Van Dis Ongefilterd live op, en Francine Oomen deelt lekkers uit in de stijl van Rosa’s foodtruck uit haar boekenreeks. Wie dit weekend toch langs Amsterdam Centraal komt, heeft dus nog even.

Show Full Content

About Author View Posts

marlieke

Marlieke is moeder van Eva en Liza. Ze is in 2014 geëmigreerd naar Zwitserland en houdt je op Lovethat op de hoogte van haar leven daar. Als moeder, als vrouw, als zelfstandig ondernemer en vooral als zichzelf.

Previous Carrie op vrijdag gered zonder belastinggeld: hoe Jan Slagter het regelde
Next Nieuw seizoen The Voice Kids met Quinty Misiedjan en Jamai: wat er anders is
Close
Close